Jubileusz szkoły

Złożenie kwiatów na grobie patronki

100-letnia jubilatka

„Niech przyświeca nam maksyma, że dobrych ludzi się nie zapomina…”

Tymi słowami uczniowie gimnazjum w Kończycach Wielkich wspomnieli 18 listopada swoją patronkę Gabrielę hr. Thun-Hohenstein. W tym uroczystym dniu obchodziliśmy Święto Szkoły połączone z obchodami 100-letniej rocznicy jej powstania w budynku, w którym obecnie mieści się gimnazjum. Ten wielki jubileusz rozpoczęliśmy od mszy świętej w pobliskim kościele. Następnie delegacja uczniów wraz z nauczycielami i pocztem sztandarowym na czele udała się na grób patronki, aby złożyć na nim kwiaty i w ten sposób jeszcze raz uczcić tę wielką działaczkę społeczną, za to wszystko, co uczyniła dla upowszechnienia oświaty i kończyckiej społeczności. Wśród jej licznych zasług należy choćby wymienić powstanie budynku dawnej szkoły podstawowej, w którym obecnie ma swoją siedzibę gimnazjum.

Dalsza część uroczystości przebiegała w szkole, gdzie odbyła się akademia, w czasie której uczniowie przypomnieli licznie zgromadzonym gościom, nauczycielom i uczniom historię 100-letniego budynku i szkolnictwa w Kończycach. Był także akcent nowoczesny – przedstawienie „O tym jak rozpętałem wojnę trojańską” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Maska” pod opieką p. Moniki Foltyn. Następnie goście mogli zwiedzić szkołę i nowoczesne pracownie, zobaczyć wystawę fotografii i kroniki szkolne oraz dokumenty związane z życiem hrabiny Gabrieli przygotowane przez p. Katarzynę Handzel i p. Anetę Macurę. Na ten dzień zostało przygotowane specjalne wydanie naszej szkolnej gazetki ze wspomnieniami byłych nauczycieli, mieszkańców i kierownika sędziwej jubilatki. Gazetkę opracowały uczennice klasy pierwszej pod kierunkiem p. Beaty Wachtarczyk. Można było także zakupić okolicznościowy kalendarz, który zaprojektował p. Eugeniusz Janas.

Uroczysta akademia

Wypada tutaj wspomnieć jeszcze kilka pięknych wydarzeń z życia „Dobrej Pani”. Patronka szkoły hr. Gabriela w roku 1904 zainicjowała budowę szpitalnego pawilonu dziecięcego w Cieszynie, który dzięki jej staraniom i finansowemu wsparciu został ostatecznie oddany do użytku w 1910 roku. Większość swojego życia poświęciła dzieciom, sama pracowała jako sanitariuszka w cieszyńskim szpitalu, a jej pałac został przekształcony w Dom Dziecka.

Wzorując się na jej szlachetnej chęci niesienia pomocy najmłodszym, społeczność szkolna, rodzice i absolwenci oraz władze gminy i przybyli goście spotkali się w Domu Ludowym w Hażlachu na wieczornym koncercie charytatywnym, który poprowadzili p. Sabina i Józef Peter. Dochód z tego koncertu został przekazany na rzecz najmłodszych pacjentów Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Podczas tego spotkania mogliśmy m.in. wysłuchać piosenek w wykonaniu szkolnego chóru przygotowanego przez p. Agnieszkę Witoszek, oglądać tańce i piosenki w aranżacjach p. Mariana Zaleskiego. Wystąpił także kabaret absolwentów w skeczu „Ratownicy”, zespół Tomasza Hanzla, grupa „Lekkoduch” i adepci Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie przygotowani przez p. A. Piekorza. Występy uświetnił wójt Gminy Hażlach, który zagrał na trąbce przy akompaniamencie p. Danuty Heczko. Swoje utwory zaprezentował także poeta ludowy p. Jan Chmiel.

19 listopada w kończyckim gimnazjum odbył się turniej siatkówki dla uczniów i absolwentów naszej szkoły. Zwycięską drużyną okazał się rocznik 2009 naszych absolwentów.

Dzięki hojności rodziców i mieszkańców gminy Hażlach udało się zebrać kwotę 2000 złotych, która została przekazana na potrzeby chorych dzieci z Oddziału Dziecięcego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Uzupełnieniem koncertu była szkolna akcja zbierania książeczek do czytania i kolorowania, które zostały przekazane najmłodszym pacjentom szpitala w okresie świątecznym.

M. Czyż